UB News

UB's Graduates Continue to Give Back to the Community by Office of Public Information
12.08.2009

UB’s graduates 2009 and from previous years continue to give back to the community. Most recently, UB’s Agriculture graduates, students and faculty participated in a two day irrigation and drainage training program (July 1 and 2), sponsored by the Ministry of Agriculture, Fisheries and Cooperatives, BAHA, and the Agriculture Enterprise Rural Development Program (AERDP). It was funded by the European Union and the UNDP. Alberto Gutierrez, Harold Westby and Teresita Balan are UB Central Farm graduates who were the main facilitators for the lectures and field visits, which were bilingual, and which were held at Central Farm. Pamela Scott of Projects Management Unit of AERDP is also a former UB agriculture student who was involved. Additionally, UB’s input extended to participation in a one-day workshop training session on disaster risk management, concepts/approaches to climate change adoption related to agriculture and sustainable natural resources management held July 9 at Central Farm.
     UB once again congratulates its 2009 graduates! As the nation’s premier granting degree institution, UB also takes much pleasure in congratulating those with the highest GPA of its Bachelor’s and Associate degrees, diploma and certificate programs. Below is a list of the highest GPA students, at the Bachelor’s level, by faculty:
Highest GPA –Bachelor’s Degree - by Faculty
Faculty of Education and Arts: Emily Ramirez
Faculty of Management and Social Science: Elishah St. Luce
Faculty of Nursing, Allied Health/Social Wk: Lisa Yvette Griffith
Faculty of Science and Technology: Sergio G. Garcia
Below is a list of the 2009 Graduates from all programs and faculties, except for the Regional Language Center's certificate graduates.For the RLC graduates' list, please contact ryoung@ub.edu.bz


Akinkuolie Babatunde Bolarinwa BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY Cum Laude
Alvarado Solanie Angelica DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Cum Laude
Andrewin-Bohn Jamal Abdul BACHELOR BIOLOGY Cum Laude
Arnold Shakera Ruth BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
August Megan Ann ASSOCIATE TOURISM STUDIES Cum Laude
Avilez Davilmar Alfredo ASSOCIATE AGRICULTURE Cum Laude
Bailey-Ysaguirre Vernadelle A. BACHELOR ENGLISH EDUCATION Cum Laude
Banman Susie BACHELOR NURSING Cum Laude
Banner Nazle Antonette ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Banner Franklene Geriee BACHELOR ENGLISH EDUCATION Cum Laude
Barona Reynelda ASSOCIATE BIOLOGY Cum Laude
Bautista Kim Alvaro BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Blanco Valentino V. BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Bowe  Melissa Renee ASSOCIATE MATHEMATICS Cum Laude
Bowen Kera Carina ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Brackett Kishna Kareena ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Briceño Brenda Noemi ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Brown Sean Alexander ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Budna  Florina Alice ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Caballero Rolando G. BACHELOR BIOLOGY Cum Laude
Carballo Tanya Alicia BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Carrera Jaqueline Lorraine ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Casey Vanessa DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Cum Laude
Casimiro Julius BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Castellanos Tiffany Anya CERTIFICATE PRACTICAL NURSING Cum Laude
Castillo-Marin Zoi BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Cayetano  Dareth A. ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Chan S. Desiderio ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Che Cordelia Geraldine BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Che Charles Ebrain BACHELOR BIOLOGY EDUCATION Cum Laude
Chen Chen-Yin (Jessie) BACHELOR NURSING Cum Laude
Chen Chun-Yu (Ike) BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Chen Hsiu-Li ASSOCIATE PHARMACY Cum Laude
Choco Marcelino BACHELOR PUBLIC SECTOR MANAGEMENT Cum Laude
Chu Szu-Ju BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Coyoc Luis Adolfito BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Cunil Ingrid Elizabeth BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Cus Myra Amena ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Cum Laude
de la Fuente Melany Euodia ASSOCIATE PHARMACY Cum Laude
Diaz Nayari BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Dominguez Ruby Antonia BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Eck Iris Yasmin BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Edwards Doris Lynn ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Estell Keishalyn Annette BACHELOR ENGLISH Cum Laude
Fernandez Stephanie Leticia BACHELOR NURSING Cum Laude
Flores Nancy Marcilia BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Flores Stacey Rosalia ASSOCIATE PHARMACY Cum Laude
Flowers Lyann Onecia BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Flowers Richard Jerome ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY Cum Laude
Gaitán Sandra Patricia ASSOCIATE MARINE SCIENCE Cum Laude
Gaitán Darlin Tatiana ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Garbutt Tiffany L.  BACHELOR SOCIAL WORK Cum Laude
Garcia Veronica BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Gillett Shantel Charmain ASSOCIATE PHARMACY Cum Laude
Gomez Jeffy Virgilio BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Gordon Ewart Stanley BACHELOR MATHEMATICS Cum Laude
Guy Glenisha Kamika ASSOCIATE TOURISM STUDIES Cum Laude
Hepburn Yvette Carime BACHELOR SOCIAL WORK Cum Laude
Hernandez Jose Carlos Donaldo ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY Cum Laude
Hernandez Michelle Nadeen BACHELOR ACCOUNTING Cum Laude
Hoare Eduardo V. BACHELOR MATHEMATICS EDUCATION Cum Laude
Hu Nou Ying ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Huang Shih-Yun BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Humphreys Stacey Nichole ASSOCIATE PHARMACY Cum Laude
Hyde Brenda Lee BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Jackson Anella Rose  ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Kerr Lurleen Loraine BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Ku Cristerlene Grace Ann ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Lambey Elma Rose BACHELOR BIOLOGY EDUCATION Cum Laude
Lawrence Dianne Lily ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH Cum Laude
Leiva Patricia Andrea BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Lin Hsuan-Hsuan (Jodie) BACHELOR NURSING Cum Laude
Madrid Cindy Ria BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Magaña Efrain ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY Cum Laude
Mai Roberto S. BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Mai Carmencita Tanya BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Manzanero Melvin Jeovanny BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Mckesey Christene Annamae BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Medina Guadalupe M. BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Melendrez-Arzu Lourell Maureen BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Middleton Rhonda Sheries BACHELOR NURSING Cum Laude
Mora Sasha Ann-Marie BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Novelo Emilio Joel ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Novelo Ingrid Osiris BACHELOR ACCOUNTING Cum Laude
Nunez Barbara B. BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
O'Brien Jonelle Francine BACHELOR BIOLOGY Cum Laude
Pacheco Amos Miqueas BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Palacio Farrah Elizabeth BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Patten Horris Denfield ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH Cum Laude
Ponce Francisco Adonay ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Ramirez Zully Maricela ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Ramirez Shevon Dianne BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Ramirez Sanchez Hermilo BACHELOR BIOLOGY EDUCATION Cum Laude
Rancharan Jacqueline Therese BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Rancharan Mercy Suzett BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Requena  Ernildo Audomaro ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Requena  Gustavo Joel BACHELOR BIOLOGY EDUCATION Cum Laude
Reyes John Howard BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Cum Laude
Reynolds Golda Pearl ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY Cum Laude
Ritchie Bernadine Ellouise BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Rivero Mellissa Monique ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Rodriguez Caroline Elizabeth BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY Cum Laude
Rodriguez Yamani Elmer BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY Cum Laude
Romero Maria-Ella Lucia ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Ruiz Diana Samira BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Sam Alejandro Alexander ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Sanchez Pauline Samantha ASSOCIATE MARINE SCIENCE Cum Laude
Sanchez Emma Eloina ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Cum Laude
Sanchez Lisa Camille ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH Cum Laude
Serrano Marilin Patricia BACHELOR ENGLISH EDUCATION Cum Laude
Smith Shakira Nicole BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Smith-Requena Sovania Virginia BACHELOR ACCOUNTING Cum Laude
Sosa Hadith Urania BACHELOR ENGLISH Cum Laude
Supaul Caroline Idora ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Teck Maria Rebeca BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Teck Florence Marie ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Cum Laude
Terry Benedict George BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Tucker Jerlyn M. BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Tzul Elsner Celso BACHELOR BIOLOGY Cum Laude
Ulloa Carmencita Llanira BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Usifo Michael Nwanne BACHELOR NURSING Cum Laude
Valladarez  Ana B. BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Vellos Alberto Antonio CERTIFICATE PARALEGAL Cum Laude
Villafranco Anna Elizabeth ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Welch Kenneth A. ASSOCIATE BIOLOGY/MARINE SCIENCE Cum Laude
Westby Noemi Romualda BACHELOR MANAGEMENT Cum Laude
Westby-Recinos Lissette CERTIFICATE MIDWIFERY Cum Laude
Wu Chen-Wen ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Cum Laude
Young Danielle Fiona ASSOCIATE ENGLISH Cum Laude
Young Vita Estella BACHELOR PRIMARY EDUCATION Cum Laude
Aguilar Hiric Susec BACHELOR ENGLISH Magna Cum Laude
Akinkuolie Olabimpe Atinuke BACHELOR ENGLISH Magna Cum Laude
Awich Kileru Tumelo BACHELOR ENGLISH Magna Cum Laude
Bacab Lucesita Marisol DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Banner-Maldonado Zoila Neomi ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Bastarachea Marisa Mayely CERTIFICATE PRACTICAL NURSING Magna Cum Laude
Cab Regina BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Cal Miriam Yasmin ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Caliz Miria Evette DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Campos Ismael BACHELOR ENGLISH EDUCATION Magna Cum Laude
Cancino Suemi Eliani BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Cardenes Ruth Esther ASSOCIATE MARINE SCIENCE Magna Cum Laude
Carrillo Josue Nehemias ASSOCIATE ARCHITECTURE Magna Cum Laude
Castillo Dorothy Elizabeth BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Chan-Tun Estelita Angelita CERTIFICATE PARALEGAL Magna Cum Laude
Che Nardo Jeremias BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Cheng Betty Pou-Chin BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Chitungo Ruvimbo Hope CERTIFICATE PRACTICAL NURSING Magna Cum Laude
Chu Hsi-Sheng (Vic) BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Coleman Andrea Dorina ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY Magna Cum Laude
Craig Chalonie Irene ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Cruz Felicia Alicia BACHELOR BIOLOGY Magna Cum Laude
Cus Orlean ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY Magna Cum Laude
Cus Marcelia ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Diaz Slusher Joetta DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Dueck Imelda Jane ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Ellis Nerita M. BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Escobar Donicio Estevan BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Ferguson Zaida Laverne BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Gamero Rafael Joshua ASSOCIATE ENGLISH Magna Cum Laude
Garcia Annelita  BACHELOR ENGLISH EDUCATION Magna Cum Laude
Garcia Ana Maria DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Gomez Roawani Karen ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
González Maribel BACHELOR NURSING Magna Cum Laude
Guerra Melva Areli  BACHELOR BIOLOGY Magna Cum Laude
Guerra Minette Evelina ASSOCIATE ARCHITECTURE Magna Cum Laude
Guy Ulysess Leonard ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Hall Brenda BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Hernandez Sandra  BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Herrera Contreras Aide  BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Huang Chao-Hsuiung BACHELOR MATHEMATICS Magna Cum Laude
King Cheree Therese BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Lacayo Marlette Debbie BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Lee Lai Mon BACHELOR BIOLOGY Magna Cum Laude
Leon Jeser Neftaly ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY Magna Cum Laude
Lin Hui - Pei ASSOCIATE TOURISM STUDIES Magna Cum Laude
Lopez Jose Luis BACHELOR ACCOUNTING Magna Cum Laude
Lopez Dushinka Deeaudrey BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Mai Amirna Rosella ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
McNab Gail Eleanor ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Magna Cum Laude
Monroy Sharon Yvonne BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Morales Elma R. DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Morgan Tyson Jason BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Morgan Paul Marcel ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY Magna Cum Laude
Munnings  Cassandra Jean BACHELOR ENGLISH EDUCATION Magna Cum Laude
Munoz Lurline BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Muschamp Nilda Josefina BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Neal Ayna Lilian BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Nicholas Desiree Shawn BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Novelo Eva Francine BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Nunez Caida Andrea ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Ovado Ashton Rudel ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL Magna Cum Laude
Pahwaringira Kudzai ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY Magna Cum Laude
Paredez Alma BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Perez Teresita Maribel BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Pinelo Engracia Benita ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Polonio Franklin Stephen ASSOCIATE ENGLISH Magna Cum Laude
Pop Renita Alexciana CERTIFICATE PRACTICAL NURSING Magna Cum Laude
Rash Carolina ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY Magna Cum Laude
Reeves Priscilla Victoria BACHELOR ACCOUNTING Magna Cum Laude
Requena Maritza Elizabeth BACHELOR MANAGEMENT Magna Cum Laude
Requena Omar Angel BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Riverol  René  Jean ASSOCIATE PHARMACY Magna Cum Laude
Rodriguez Nolberto Abraham ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Rowland Aida Marlene BACHELOR NURSING Magna Cum Laude
Ruiz Teobalda BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Salam Romana BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Salazar Diomar Joel ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY Magna Cum Laude
Sambula Dervin Ernest CERTIFICATE PARALEGAL Magna Cum Laude
Sanchez Joan Therese BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Serano-August Paula Ann ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Magna Cum Laude
Swasey Denaie Melise ASSOCIATE BIOLOGY Magna Cum Laude
Tam Petty ASSOCIATE BIOLOGY Magna Cum Laude
Tang Shou-Ku (Sean) ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Magna Cum Laude
Thiessen Martha CERTIFICATE PRACTICAL NURSING Magna Cum Laude
Thompson-Bardalez Carolyn Stephanie BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Tillett Lisa Patricia ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH Magna Cum Laude
Triminius Leidy Rocio BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Tsai Yi-Ting (Evelyn) ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY Magna Cum Laude
Tzul Jenny Basilia BACHELOR ENGLISH EDUCATION Magna Cum Laude
Uh Chris Johan BACHELOR BIOLOGY Magna Cum Laude
Ulloa Ronnie Frank BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Valencia  Johnny Humberto BACHELOR PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Vega Susan Laura DIPLOMA EDUCATION METHODOLOGY Magna Cum Laude
Velasquez Xanierre Arleni BACHELOR TOURISM MANAGEMENT Magna Cum Laude
Waight Myrna Octivia ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION Magna Cum Laude
Westby Sherelee Alicia BACHELOR ACCOUNTING Magna Cum Laude
Yearwood Monique Sharece BACHELOR ENGLISH Magna Cum Laude
Young Lawrence Anthony ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING Magna Cum Laude
Avella Gedisa ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT Suma Cum Laude
Bailey Mitylene Aharah BACHELOR BIOLOGY Suma Cum Laude
Betson Nicole Ernestine Ester ASSOCIATE BIOLOGY Suma Cum Laude
Chiu  Feng-Ting (Angela) BACHELOR PRIMARY EDUCATION Suma Cum Laude
Cruz Melanie Marie ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Suma Cum Laude
Enriquez Uwani Patrick ASSOCIATE MARINE SCIENCE Suma Cum Laude
Fabro Dominique  BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY Suma Cum Laude
Garcia Sergio G. BACHELOR BIOLOGY Suma Cum Laude
Gongóra Elvia Floricel BACHELOR MANAGEMENT Suma Cum Laude
Griffith Lisa Yvette BACHELOR SOCIAL WORK Suma Cum Laude
Johnson Ann Elizabeth ASSOCIATE CHEMISTRY Suma Cum Laude
Lin Yu-Chan (Brian) BACHELOR MANAGEMENT Suma Cum Laude
Marfield Randy Bernard BACHELOR ENGLISH Suma Cum Laude
Medina Myron Anthony BACHELOR MATHEMATICS Suma Cum Laude
Paz Dora V. ASSOCIATE ENGLISH Suma Cum Laude
Penner Brianna Grace ASSOCIATE MATHEMATICS Suma Cum Laude
Peyrefitte Kesha Denise BACHELOR ENGLISH Suma Cum Laude
Pinelo Myra Carlita ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH Suma Cum Laude
Punjabi Dennis Mohan BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY Suma Cum Laude
Ramirez Emily  BACHELOR PRIMARY EDUCATION Suma Cum Laude
Reimer Irma ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION Suma Cum Laude
Shal Faustino BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION Suma Cum Laude
Sierra Alfonso Christopher ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE Suma Cum Laude
St. Luce Elishah BACHELOR PUBLIC SECTOR MANAGEMENT Suma Cum Laude
Torres Laura Dianella BACHELOR ENGLISH EDUCATION Suma Cum Laude
Usher Taryn Kerrylee CERTIFICATE PARALEGAL Suma Cum Laude
Williams Cynthia Yanira ASSOCIATE SOCIAL WORK Suma Cum Laude
Ack Venancia ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Acosta Ivan Philip ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Akpedafe Trevene Darisha CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Akpobodor Oyinpriye Winnie BACHELOR NURSING 
Alamina Melisse Elizabeth BACHELOR MANAGEMENT 
Alcoser Nadia ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Alcoser Amy Edith BACHELOR NURSING 
Alonzo Sherrie Mae ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Alvarez Blanca E. ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Anthony Arthur CERTIFICATE PARALEGAL 
Apolonio Armando Jose ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Arana Josephine Marie BACHELOR NURSING 
Arias Daniel Oseas ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Arthurs Randall J. ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Assi Nestor ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Augustine Jamira Claire ASSOCIATE ENGLISH 
Augustus Kirk Douglas ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Awe Jossely Lillian ASSOCIATE BIOLOGY 
Ayala Jorge Luis BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Babalola Bridget Toyosi BACHELOR NURSING 
Banner Dawn Elizabeth BACHELOR MANAGEMENT 
Bautista Irma Guadalupe ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Bautista  Roberto Alvaro ASSOCIATE ENGLISH 
Belisle Rebecca Veronica ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Bell Janine Yvonne BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Bernard Becky Belinda BACHELOR ACCOUNTING 
Besong Tabe BACHELOR NURSING 
Black Jamie Ian ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Blanco Carmelita Idalicia ASSOCIATE BIOLOGY 
Bradley Anthony Mark BACHELOR MANAGEMENT 
Broaster-Myers Kimberly Yolanda BACHELOR NURSING 
Bryant André Mistral ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY 
Burgess Denisha Ronnise ASSOCIATE ENGLISH 
Cab Elvira ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Cabral Rochelle Ellie ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Cadle Jenicia Nathasa ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Cal Jaime Simeon ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Cal Rebecca ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Cal Ihiginia ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Camal Miriam Marleny BACHELOR MANAGEMENT 
Camal Ivan Gonzalo ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Camal Leidy Suhey ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Cambridge-Isaacs Faye Ann Erlexta BACHELOR NURSING 
Canto Jeanell Sheila ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Canto Marconi  E. ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Cantún Janina Imari BACHELOR MANAGEMENT 
Castillo Cleon Shandon BACHELOR MATHEMATICS 
Castillo Carmelina E. BACHELOR MANAGEMENT 
Catzim Ramon Martin ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Catzim Ramon Martin ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Cayetano Michael Ciriaco ASSOCIATE MARINE SCIENCE 
Cervantes Said Benedicto BACHELOR ACCOUNTING 
Chan Andrew ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Chan Ingrid Maricela ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Chand Sita CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Chan-Ken Vilma Maria BACHELOR BUSINESS EDUCATION 
Chee Emmanuel Remerio ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Chen Liang-Chen (Bruce) BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Chien Kuo-Yo ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Chimilio Tyronne Gregory ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Choc Abigail ASSOCIATE ENGLISH 
Clare Ariana Stephanie ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Clare Venetia Idolly CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Coh  Santiago ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY 
Copo Emerita Hilberta BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Cowo Marisela Yamilet ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Cuello Yaliliy Patricia BACHELOR MANAGEMENT 
Cus Carmelina ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Dawson Audrey BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Dawson Shevonie Sherill ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Diaz Ashanti Karen ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Diaz Rosalia Adelida BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Diego David Fitzgerald ASSOCIATE ENVIRONMENTAL HEALTH 
Eck- Nicholas Yolanda Elizabeth ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Ek Consuelo Maria BACHELOR BUSINESS EDUCATION 
Elena Claudia Carolina BACHELOR MANAGEMENT 
Elijio Coretta Cecily BACHELOR ENGLISH 
Elijio Tanisha Emma BACHELOR ENGLISH EDUCATION 
Ellis Joyce Desiree ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Ellis Trycelin Delanni ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Enriquez Jackieva M. ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Enriquez Uwani Patrick ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Escalante Sara ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Escoto Dunia Oxiris ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Estrella Leila Viviana BACHELOR MANAGEMENT 
Fernandez Rito Jose BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY 
Flores Celia Arasely ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Flores Colive Howard CERTIFICATE PARALEGAL 
Gabourel Marsha Karina BACHELOR MATHEMATICS 
Gardiner Jamil Allan ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Genitty Lerone Mical CERTIFICATE PARALEGAL 
Gill Holly Joy ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Gillett Denver Addison ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Gillett Alea Aloma BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Gladden Sophia Laren BACHELOR BUSINESS EDUCATION 
Gomez Kamisha J. ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Gongora Nilan Victoriano BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Gonzalez  Sulma Yaneff BACHELOR INFORMATION TECHNOLOGY 
Gordon Sean Leon ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Griffith Armin Evan ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Grijalva D. Yessennia ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Guerra Gladys Mineli BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Guy Roxanne Javon ASSOCIATE ENGLISH 
Guy Celeshia Tamika ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Guzman Horace Paul BACHELOR SOCIAL WORK 
Guzman Eliane Marie ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Habet Wahib Amir ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Hall Kyle Liston BACHELOR ACCOUNTING 
Hegar Roni Ivan ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Hernandez Vicky Esther ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Hernandez Sharette Marlyn CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Hernandez Martha Betania ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Herrera Lorenzo Orlando ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Herrera Marlon Ismael ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Howe Pernell Alyon ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Huang Shih-Ya BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Huang Tyng-Yuh BACHELOR MANAGEMENT 
Humes Leann Bernadette ASSOCIATE ENGLISH 
Ical Sylvino ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Itza Manuel De Jesus BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Jackson-Taylor Shanna Therese BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Jacobs Brandon Joel ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Jones Stephanie Ann BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Jones Leroy Alexander BACHELOR BIOLOGY 
Jones Crystal Nakeshia ASSOCIATE ENGLISH 
Juarez Armando Elmer BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Kelly Patricia Melanie ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Lamb Myrna CERTIFICATE TEACHING LEVEL II 
Lambey Venice Sherene ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Lambey Corine Jane ASSOCIATE BIOLOGY 
Lambey Dawn Marie CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Leiva Christopher Gabriel ASSOCIATE PHARMACY 
Lewis Delisha Vanessa CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Lewis Gaynel Keisha BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Lin Heng-Ju ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Lin Cheng Hsun ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Link Myrna Raquel ASSOCIATE ENGLISH 
Loague Indira Chantelle BACHELOR MANAGEMENT 
Longsworth Kent Larry ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Longsworth Nerida CERTIFICATE MIDWIFERY 
Lopez Maria ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Lord Sean David ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Lynch Yvette Mary ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Magana Zinnia Lynette ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Magana Zinnia Lynette BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Marin Silvia Esther CERTIFICATE TEACHING LEVEL II 
Martinez Saira Yvette BACHELOR MANAGEMENT 
Martinez Justin Alexander ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Martinez Adrian C. BACHELOR ENGLISH EDUCATION 
Martinez Sean Michael BACHELOR MATHEMATICS 
Martinez Abigail Araceli CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Martinez Adrian Humberto ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Martinez Derrick Patrick ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Martinez Carolina C. BACHELOR ENGLISH 
Matus Yésica Ernestina BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
McKenzie Shamae ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
McKenzie Karen Andrea CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Medina Leeshia Christine ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Medina Dillon Colin BACHELOR MANAGEMENT 
Mejia Shawn Akeem ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY 
Melendez Albert Cabral BACHELOR BIOLOGY 
Mendez Angie Keidy ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Mendez Erminda Felomena BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Moore Zebedee ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Moralez Gisselle Nohelli ASSOCIATE CHEMISTRY/BIOLOGY 
Moreira  Damie Gallie ASSOCIATE OFFICE ADMINISTRATION 
Muñoz  Kamaluddin Muhammad ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Nabet Jorge ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Naj Usias Elias ASSOCIATE ARCHITECTURE 
Najarro Dora Alicia ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Nal Luisa Roxana ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Neal Kylon Alex ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY 
Nicasio Marion Isani ASSOCIATE PHARMACY 
Nicholas Tashira Natalie  BACHELOR MANAGEMENT 
Norales Shanika BACHELOR ACCOUNTING 
Nunez Nicole Renee BACHELOR MANAGEMENT 
Ochaeta Anita Estefany ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Ogaldez Jasette S. ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Oliva Carla Patricia BACHELOR ACCOUNTING 
Ortega Clarita Zuzet ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Oshon Georgia Ann BACHELOR SOCIAL WORK 
Palacio Lenford Anthony CERTIFICATE TEACHING LEVEL II 
Pandy Sharea Alysa ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Panti Jeffrey Shane ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Pech Georgina Rosalia BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Pelayo Raul Orlando BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Peraza Jose Saul ASSOCIATE PHARMACY 
Perera Amira  CERTIFICATE MIDWIFERY 
Perera Aaron B. ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Perez Janice Anita BACHELOR ACCOUNTING 
Petillo Stephen Cornelius ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY 
Pipersburgh Raisa Devaughn ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Pop Virginia D. ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Pop Jr. Catarino Clemente ASSOCIATE MATHEMATICS 
Quiroz Claudio Kadir ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Ramos Jazmine Anthony BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Ramos Luis Humberto BACHELOR BUSINESS EDUCATION 
Ramos Rafael Auriano ASSOCIATE INFORMATION TECHNOLOGY 
Rash Bonifacio Pedro CERTIFICATE PARALEGAL 
Rash  Arsenio ASSOCIATE BIOLOGY 
Reneau Andre Ashton ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Reneau Deedra Samantha ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Requena Ermain ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Requena  Adanely ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Reyes Eligio BACHELOR MANAGEMENT 
Reyes Lareini ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Reyes Maria Elsa Noemi BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Reynolds Jeneve Diana ASSOCIATE MEDICAL LABORATORY TECHNOLOGY 
Ritchie Gayone Monique BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Rivera Martin BACHELOR MATHEMATICS 
Robateau Jeneva A. BACHELOR BIOLOGY 
Roches Eligio ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Rodriguez Maria B. BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Rodriguez Raquel Roxanna BACHELOR ACCOUNTING 
Rodriguez Kimberly Noreen BACHELOR NURSING 
Rodriguez Lionel Antonio BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Romero Neria Luti ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Ross Patricia Araceli ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Salinas Eva BACHELOR NURSING 
Sanchez  Hugh Denroy Samuel ASSOCIATE BIOLOGY 
Sanker Jeniecia ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Santana Roberto Santiago BACHELOR MANAGEMENT 
Saunders Stanley Robert BACHELOR SOCIAL WORK 
Savery Arlene ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Sentimento Braulio Alberto ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Serano Melissa Marie CERTIFICATE MIDWIFERY 
Shal Everisto Gabino ASSOCIATE CHEMISTRY 
Sheppard Brioney Eviet ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Shol Carlos Noel ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Shoman Moises Richard BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Skyers Rhondine Johanna ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Smith Michelle Marie BACHELOR MANAGEMENT 
Smith Kimani Shiane CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Smith Rupert Errol ASSOCIATE AGRICULTURE 
Smith Erlinda ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Smith Nicholas Albert ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Smith Maria Angelica ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Somerville Shamae Rose ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Staine Edmond Kenneth ASSOCIATE MARINE SCIENCE 
Sulph Moses BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Supaul Joy C. BACHELOR ACCOUNTING 
Supaul Adelvia Monica BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Sutherland Keeva Lynn BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Sutherland Stacy ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Swift Tashera Natasha BACHELOR SOCIAL WORK 
Tatum Jennifer J. ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Teul Doris Marie ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Thompson Thyra Ashlie BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Tillett Dionne Jane ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Tillett Rhondine Devon ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Torres Amira Ariani ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Torres Elias ASSOCIATE BUILDING & CIVIL ENGINEERING 
Trujillo Nalleli Elizabeth BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Tun Darion Brandon BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Tun Sharon Anne BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 
Tush Graciela ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Umaña Rolando Angel CERTIFICATE TEACHING LEVEL II 
Urbina Eder Jose BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Usher Sherima Candace BACHELOR MATHEMATICS 
Usher Andrea Farita ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Usher Jr. Gilroy Llewellyn ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Valdez Luis A. ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Valdez Abelina Crimilda BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Valencio Noemi V. Judith ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Vanegas Benigno G. ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Vasquez Gaspar Amilcar ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Velasquez Elsie Addilet CERTIFICATE MIDWIFERY 
Vera Daisy Elide BACHELOR MANAGEMENT 
Vernon Valentino Marcel BACHELOR ENGLISH 
Vicen Kenia Marisol ASSOCIATE TOURISM STUDIES 
Villanueva Rocio ASSOCIATE PRIMARY EDUCATION 
Villanueva Juan Carlos BACHELOR PRIMARY EDUCATION 
Villas Viviane Stacey CERTIFICATE PRACTICAL NURSING 
Wagner William A. ASSOCIATE BUSINESS ADMINISTRATION 
Wagner Lean Rachel ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Wang Hsin-Yi (Jenny) BACHELOR TOURISM MANAGEMENT 
Webster Ashton Marlon ASSOCIATE MECHANICAL & ELECTRICAL 
Wiliams Dylan Wynton BACHELOR NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Williams James L. ASSOCIATE NATURAL RESOURCE MANAGEMENT 
Williams Allison Colleen BACHELOR SOCIAL WORK 
Williams Desreen Jean ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Williams Karlene Deanna ASSOCIATE MARINE SCIENCE 
Williams Jr. Rudolph Alwin ASSOCIATE MARINE SCIENCE 
Wilson Howard Alexander ASSOCIATE BIOLOGY 
Wilson Hyde Jessica BACHELOR BIOLOGY 
Yam Kevin Edward BACHELOR BIOLOGY 
Yin  Hai-Ching ASSOCIATE BUSINESS SCIENCE 
Young Athene Carla BACHELOR MANAGEMENT 
Young Kristy Kamille ASSOCIATE SOCIAL WORK 
Zelaya Tiffany Dawn Delight BACHELOR BUSINESS ADMINISTRATION 



<< back to articles

 

Press Release
02.06.2014

Download Press Release

Jul 2014
Su Mo Tu We Th Fr Sa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031